HledatMapa stránek
Na serveru občanské iniciativy NeRWY je registrováno: 118 uživatelů.
Uživatel:
Heslo:
Úvodní stránka Úvod  
Aktuality Aktuality  
Přehled tisku Přehled tisku  

Stanovisko MŽP 2009 Stanovisko MŽP 2009  
Posudek EIA 2009 Posudek EIA 2009  
Připomínky k posudku Připomínky k posudku  

Dokumentace EIA 2009 Dokumentace EIA 2009  
Připomínky  EIA 2009 Připomínky EIA 2009  
Vzory podání EIA 2009 Vzory podání EIA 2009  
Vyjádření EIA 2009 Vyjádření EIA 2009  

Dokumentace EIA 2007 Dokumentace EIA 2007  
Připomínky  EIA 2007 Připomínky EIA 2007  
Vzory podání EIA 2007 Vzory podání EIA 2007  
Vyjádření EIA 2007 Vyjádření EIA 2007  

Další dokumenty Další dokumenty  
Propagace  Propagace   
Diskusní fórum Fórum  
Kontakt Kontakt  
Registrace Registrace  


Řadit dle: Upřesnit:  HledejZrušit

Hlavní stránka

81. Život v okolí letišť zvyšuje krevní tlak

Denik.cz
Londýn ? Poslední lékařské výzkumy prokázaly, že hluk leteckých motorů zvyšuje lidem krevní tlak i ve spánku.
Autor: Daniela Krolupperová

Britští vědci sledovali 140 dobrovolníků, kteří žijí nedaleko londýnského letiště Heathrow a v blízkosti tří dalších velkých evropských letišť. Poté co zátěž hlukem v průběhu spánku převýšila 35 decibelů, začal pokusným osobám stoupat krevní tlak.

Vědci měřili krevní tlak dobrovolníkům v patnáctiminutových intervalech. Hluk leteckých motorů u dobrovolníků způsobil v průměru zvýšení systolického krevního tlaku o 6,2 mmHg (milimetrů rtuti) a diastolického krevního tlaku o 7,4 mmHg.

Vyšší hluk znamená vyšší zátěž

Studie také prokázala, že vyšší hluk způsobuje vyšší zvýšení krevního tlaku. Zvýšení míry hlučnosti leteckých motorů o každých pět decibelů v nejhlasitějším bodě odpovídalo zvýšení systolického krevního tlaku o 0,66 mmHg.

Vědci už dříve prokázali, že lidé, kteří žijí nejméně pět let v oblasti zatížené hlukem leteckých motorů, mají vyšší riziko, že onemocní vysokým krevním tlakem než lidé žijící v klidných a tichých oblastech.

Pokud se výsledky těchto studií shrnou, je zřejmé, že život v blízkosti leteckých vzdušných koridorů prakticky zdvojnásobuje riziko onemocnění zvýšeným krevním tlakem. Vědci spočítali, že za každých dalších 10 decibelů hluku leteckých motorů se riziko zvýšeného krevního tlaku zvýší o 14 %.

Jak reaguje na hluk lidský mozek?

Mechanismus, jakým způsobuje hluk leteckých motorů zvýšení krevního tlaku, není znám. Vědci ovšem plánují další testy, aby zjistili, zda-li je platná teorie, že lidský mozek reaguje na hluk zvýšením hladiny stresového hormonu kortizolu.

Vědec doktor Lars Jarup z londýnského univerzitního výzkumného centra Imperial College pro agenturu BBC uvedl: ?Víme, že hluk způsobený leteckou dopravou může být zdrojem dráždění, ale náš výzkum prokazuje, že navíc i poškozuje lidské zdraví. Což je vzhledem k neustále se rozšiřujícím mezinárodním letištím velmi významný fakt.?

Profesor Graham McGregor, odborník na vysoký krevní tlak považuje studii za zajímavou. Podle jeho názoru je však nezbytné tezi podložit dalšími fakty. Krevní tlak totiž zvyšují i jiné zdroje hluku.


2008-02-17
přečteno 2881x

[Zpět]

 
Úvod   | Aktuality   | Přehled tisku   |
Copyright©2024 Hana Francová - FlexyWEB